Płyty warstwowe – zyskują coraz większą popularność jako pokrycie dachów obiektów mieszkaniowych. Stosując płyty warstwowe dachowe z łączeniem na tzw. „rąbek” można uzyskać całkiem interesujące efekty wizualne. Zastosowanie płyt warstwowych obustronnie obłożonych blachą lub jedno stronie (gdy posiadamy deskowanie stropodachu). Montaż płyt warstwowych może odbywać się w szerokim zakresie warunków atmosferycznych. Jednostronna okładzina z blachy stalowej obustronnie ocynkowanej i polakierowanej powoduje obniżenie kosztów takie płyty warstwowej, a jednakowo spełnia swoje przeznaczenie.

Pokrycia dachowe to, jak sama nazwa wskazuje, materiały, którymi pokrywa się wierzchnią warstwę dachu. To właśnie ta część budynku najbardziej narażona jest na niepożądane działania przeróżnych warunków atmosferycznych, dlatego tak ważne jest aby wybrać odpowiednie pokrycie dachu.

Blacha dachowa Nie tylko pasujące do elewacji i naszego gustu, ale także spełniające swoje najważniejsze funkcje. Pokrycia dachowe wykonane są zarówno z produktów pochodzenia naturalnego, jak także z wytworzonych, sztucznych tworzyw. To właśnie tworzywo stanowi o różnicach w cechach produktu. Zanim jednak o tych najbardziej popularnych pokryciach dachowych, wymieńmy wszystkie istniejące rodzaje zaczynając od tych najprostszych, czyli najbardziej naturalnych.

Naturalne czyli z naturalnych surowców, czyli przykładowo z drewna. Do drewnianych pokryć zaliczamy: gont drewniany, wióry osikowe oraz dranicę. Charakteryzując je pokrótce, gont drewniany to tak zwane deszczułki o długości od czterdziestu do sześćdziesięciu centymetrów, szerokości – około sześciu do dziesięciu centymetrów, a grubości półtora centymetra.

Wykonywane są one z drewna takich drzew jak: jodła, modrzew, dąb kanadyjski, cedr. W zależności od rodzaju obróbki wyróżniamy gonty cięte (za pomocą specjalnej maszyny) oraz gonty łupane (ręcznie). Kolejnym z wymienionych pokryć drewnianych są wióry osikowe. Co ciekawe, mimo iż produkt ten wykonywany się z drewnianych wiórów, dzięki odpowiedniej impregnacji może stanowić trwałe pokrycie dachu nawet przez czterdzieści lat.

Dranica natomiast to najprostsze pokrycie z długich, drewnianych desek. Jeszcze bardziej naturalnym i prostym pokryciem niż pokrycia drewniane, są strzechy, które znane są od początków najprostszego budownictwa. Obecnie jednak stosowane również jednak z dodatkiem odpowiednich środków zabezpieczających. Strzecha najczęściej tworzona jest ze słomy lub trzciny. Różnym od drewna, ale również naturalnym tworzywem wykorzystywanym do pokryć dachowych jest kamień. Łupek to naturalna kamienna dachówka, stosowana do tego samego celu od wielu już lat. Dachówki układa się na drewnianej konstrukcji dachu.

Wadą tego rodzaju pokrycia jest jego waga, ponieważ kamienne dachówki są bardzo ciężkie. Przejdźmy do pokryć sztucznych, czyli tych mimo wszystko, najczęściej współcześnie stosowanych w budownictwie.

Pokrycie dachu z papy

Przechodząc od ogółu do szczegółu wymieńmy najpierw rodzaje tych pokryć. Są to: dachówki, blachy dachowe (blachodachówki), gont bitumiczny, papa, eternit, nylon dekarski. Najbardziej tradycyjnym materiałem z wymienionych jest dachówka, pochodząca od łupka, ale wykonana nie z kamienia, ale z ceramiku lub cementu, podobnie jednak wyglądająca i mocowana.

Współcześnie najpopularniejszym produktem wśród sztucznych pokryć dachowych jest blachodachówka. Jest to ocynkowana stal, dodatkowo malowana. Jej olbrzymimi zaletami jest duże podobieństwo w wyglądzie do tradycyjnej dachówki, lekkość materiału, wytrzymałość, odporność na różne warunki pogodowe, oraz rozsądna cena i łatwość w montażu. Blacha trapezowa, oraz blachodachówka stanowią odmiany blachy dachowej.